Кривче


Ступаючи по землі, милуючись величністю гір і ущелин ми рідко замислюємося про те, наскільки багате життя ховається від людських очей під товщею гірських порід та земельних насипів.

Печера в селі Кривче Борщівського району Тернопільської області є яскравим прикладом багатства і різноманітності підземного життя.   Кришталева, Кришталева, Кривчанська - це дивовижна печера має багато назв, проте незмінним залишається одне - щось дивовижне враження, яка вона виробляє на відвідувачів.

Печера в Кривче

 

Кришталева печера - це вимита 20 мільйонів років тому підземними водами гіпсова система ходів, що має безліч розгалужень і загальну протяжність 23 км, з яких на екскурсійний маршрут доводиться близько 2,5 км.

На стінах печерних галерей цвіте суцільне білосніжне або різнокольорове покриття з кристалів гіпсу, що і дало назву печері «Кришталева». Протягом року температура повітря в печері тримається 12 градусів, вологість - 95%. Тут є всі умови, необхідні для лікування бронхіальної астми, хронічного бронхіту, гіпертонії. Печера має стабільний мікроклімат, що не залежить від зовнішніх погодних умов, підвищеною іонізацією, абсолютною тишею і майже повною відсутністю хвороботворних мікробів. У 1965 р. тернопільський облвиконком оголосив печеру Кришталеву охоронною заповідною зоною. У 1967 р. відбулася експедиція Тернопільського клубу Поділля, метою якої стала фотозйомка і поглиблені дослідження Кришталевої для коригування нового екскурсійного маршруту. У результаті експедиції було знято майже 7 км печери і розвідано 220 нових ходів. Вже в 80-х роках за підсумками досліджень спелеологів була встановлена довжина печери в 23 км.

В даний час екскурсійний маршрут по печері Кришталевої обладнаний і повністю електрифікований. Спочатку маршрут проходить по вузькому коридорі на протязі 500 метрів, потім - вниз, по кам'яних сходах, майже в повній темряві. Після спуску починається кільцева прогулянка по залах печери, прикрашеним візерунковими кристалами, і заселеними летючими мишами.

Печера в селі Кривче є однією з найбільших гіпсових печер на території Європи. Тільки уявіть, довжина її дослідженої частини становить 23 км. А скільки ще незвіданих таємниць зберігає ця печера в селі Кривче? Про це залишається тільки здогадуватися.

Що ж являє собою печера в селі Кривче? Дослідження показали, що Кришталева печера, перша згадка про яку відносяться до тисячу сімсот двадцять одна року, є розгалуженою системою гіпсових ходів, вимитих підземними водами 20 млн. Років тому.

Протягом усього екскурсійного маршруту, протяжність якого становить 2,5 кілометра, ви побачите безліч кристалів найрізноманітніших кольорів і форм. У хитромудрих статуях природи фантазія дозволить вам побачити буйвола, квітка, орла, слона, ящірку і ще багато інших несподіваних образів. Є в печері є дивовижний камінь бажань і не менш дивовижний камінь-анальгін, до якого досить прикласти голову, і головний біль тут же проходить.

Особливо екскурсію в Кривче люблять діти, для яких дивовижний підземний світ відкриває величезну кількість таємниць і обіцяє незабутнє враження.   Саме тому на під'їзді до печері так багато автобусів з дітьми, які їдуть в Кривче з усіх куточків України та ближнього зарубіжжя.

Можете не хвилюватися, весь маршрут по печері абсолютно безпечний і повністю електрифікований. Екскурсія проходить у супроводі професійних місцевих гідів, який знають екскурсійний маршрут як свої п'ять пальців.

Протягом всього маршруту туристів супроводжують всюди звисаючі кристали, багато хто має свою назву змія, буйвол, рука та інші. Головною визначною пам'яткою Кришталевої печери є Кришталевий коридор, в якому на стінах різнобарвним килимом висять гіпсові кристали рожеві, бежеві, бурштинові, кремові. Від цього кам'яного квітника неможливо відірвати погляд. Звідси по звивистому шляху туристи потрапляють в Казковий зал печери. Гра світла і тіні створює химерні фігури відшліфовані темно-коричневі і бордові кристали схожі на кам'яних потвор, примарних химер, чи чарівних тварин.

 

Вхід в печеру

По залу брил важкою ходою пересувається кам'яний слон. Тут екскурсантам потрібно пройти по «хребту крокодила» - звивистою стежкою, схожою на хребет найдавнішої рептилії. Потім стежка приводить в Святковий зал, який відрізняється надзвичайним природним дизайном. Його стіни розмальовані кристалічними візерунками, що створюють враження достатку пальмових гілок, листя папороті, янтарної мозаїки.

На виході відвідувачів чекають «зуби дракона», але допомогти їм може добрий кам'яний дельфін. А на місці, де розташований камінь з бантиком, туристи можуть загадати бажання. Якщо болить голова - використовуйте печерний камінь-анальгін додайте до нього голову, і біль як рукою зніме.

Під час екскурсії по Кришталевій печері відвідувачам нудьгувати не доведеться. Головне, не розбудити летючих мишей, які чудово відчувають себе в екосистемі карстових печер.

Кришталева печера в селі Кривче володіє ще однією унікальною властивістю: повітря в печері відрізняється підвищеною іонізацією, завдяки чому тут практично відсутні бактерії.

Якщо ви підніметеся трохи вище входу в печеру, перед вами відкриється дивовижний вид на тернопільські пейзажі. Крім відомої Кришталевої печери, в Кривче вам слід відвідати замок магнатів Концкіх (1639-1650), фрагменти якого збереглися до наших днів. Також в селі Кривче знаходиться Покровська церква, датована 1856 роком.

Ключові слова: Кривче, печери, екскурсія, кришталева.

Схожі новини
  • Дозвілля туриста
  • Зелений туризм на Поділлі
  • Чернівці
  • Бакота
  • Кам'янець-Подільський
  • Відпочинок на морі
    Відпочинок за кордоном
    Відпочинок за кордоном
    Квест Екскурсія
    • Пішохідна екскурсія по Кам'янцю-Подільському (Турецькі бастіони ХVII ст., Кушнірська башта 1585, Церква Петра і Павла ХVI-ХVIІІ ст., Кафедральний костел ХV-ХІХ ст., Будинок польського магістрату (ратуша) ХVI-ХVIІІ ст., Вірменський колодязь тисяча шістсот тридцять вісім р., Домініканський костел 1370 р міські стіни ХV ст., Руська брама ХVI ст., будинок Потоцького 1775, музей археології.), Стара фортеця ХІІ-ХVIІІ ст..

    Новини турфірми: